2000 Evler Anadolu Lisesi | Bilgi ve Paylaşım Portalı
Forumdan daha iyi hizmet almak için lütfen üye olunuz.
İyi Eğlenceler !..

Gecen Yıl Kazanmayanlar ve Bu Yıl OSS

Aşağa gitmek

Gecen Yıl Kazanmayanlar ve Bu Yıl OSS

Mesaj tarafından o1o1 Bir Perş. Kas. 27, 2008 11:21 pm

ÖSYM Başkanı Yarımağan, 2009-ÖSS sorularıyla ilgili olarak, "2 yıl önce mezun olan aday, okumadığı dersten sorularla karşılaşabilir" dedi
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 2009-ÖSS’de yöneltilecek soruların yenilenen lise müfredatı göz önünde bulundurularak hazırlanacağını söyledi.
Yarımağan, "Son sınıfta olanların son üç yılda okudukları derslere göre soruları hazırlıyoruz. Örneğin iki yıl önce mezun olan aday, okumadığı dersten sorularla karşılaşabilir" dedi. Yarımağan, eski adayların sınavda biraz dezavantajlı olabileceğini söyledi.
2009-ÖSS’nin 14 Haziran'da yapılmasının planlandığını, başvuruların şubatın ortasında başlayacağını kaydeden Yarımağan, şunları söyledi:
"Bu sene soruları, şu anda son sınıfta olanların bu yıl, geçen yıl, iki yıl önce, son üç yılda okudukları derslere göre hazırlıyoruz.
Yani hep son sınıflara göre hazırlanır. Müfredatta değişiklik olursa, örneğin iki yıl önce mezun olan bir aday, okumadığı dersten sorularla karşılaşabilir. Ders düzeyinde olmasa bile konu düzeyinde değişiklikler olabilir."
Psikoloji soruları
Psikoloji sorularına ilişkin eleştirilere dikkat çeken Yarımağan, bu soruların "Sosyal-2" testine dahil edildiğini anımsatarak, şunları belirtti: "Üniversiteler, 'Türkçe-Matematik’ten gelen öğrenciler daha iyi, onları alalım' diyor. Bu nedenle, puan türü eşit ağırlıklı yapıldı. Ama, bu alandaki öğrenciler psikoloji okumadan geliyor.
'Psikoloji bölümüne gelecek öğrencilere psikoloji sorusu sorulmuyor' diye eleştiriyorlar. Sorulmuyor, çünkü, bu bölüme eşit ağırlıklı puanla almak istiyorlar. Bu puan türü de Türkçe-Matematikçilerin puanı."
Değişim 2010'da
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan da, 2009-ÖSS'de yapılacak değişiklikler için oluşturulan komisyonun çalışmasını tamamlamadığını belirtti.
"Bu değişikliklerden biri katsayı mı?" sorusunu Özcan şöyle yanıtladı:
"Bütün alternatifleri önümüze getirecekler.
Sadece, alan, ağırlıklar değil, başka türden yapılabilecek iyileştirmeler varsa onları da genel kurul’un dikkatine sunmalarını istiyoruz. Bu sene ÖSS’de ciddi bir şeyler beklememek lazım. Köklü değişiklikler olursa, ancak, 2010'da olur. 2009'da ufak tefek değişiklikler olabilir."
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, ÖSS ile ilgili büyük bir değişiklik yapılmayacağını belirterek, “Ama ufak tefek değişiklikler yapabiliriz” dedi. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan ise bu yılki sınavın 2 yıl önce mezun olan adayları zorlayabileceğini söyledi.
Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ünal Yarımağan, 2009-ÖSS’ye ilişkin soruları yanıtladı. 2009-ÖSS’de adayları ne gibi değişikliklerin beklediği sorusuna Özcan, “ÖSS ile ilgili bu sene maalesef vakit darlığından dolayı çok ciddi, büyük bir değişiklik yapamayacağız ama ufak değişiklikler yapabiliriz” yanıtını verdi.
Özcan, “ Bu değişiklikler için bir komisyon çalışıyor. Komisyonun çalışmaları, hazırlıkları henüz tamamlanmadı” dedi.
“Bu değişikliklerden biri katsayı mı?” sorusu üzerine Özcan, şöyle konuştu: “Öyle değil. Bütün alternatifleri önümüze getirecekler. Biz onlardan çok geniş kapsamlı bir çalışma istedik. Sadece alan, ağırlıklar değil, başka türden yapılabilecek iyileştirmeler varsa onları da Genel Kurul’un dikkatine sunmalarını istiyoruz. Genel Kurul’un da onlardan en iyisini seçmesini bekliyoruz. Henüz sunmadılar. Ama sonuna doğru geldiler.”
'ÇOK ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİKLİK OLMAYACAK'
Yapılacak değişikliklerin adaylara ne zaman duyurulacağı yönündeki soruya Özcan, “Çok önemli şeyler değişmeyeceği için son dakikaya kadar bekleyebilirsiniz. Bu sene ÖSS’de ciddi bir şeyler beklememek lazım, zamanın azalması yüzünden. Ama ciddi değişiklikler yapacaksanız onu 1 yıl önceden duyurmak lazım. Köklü değişiklikler olursa ancak 2010 yılında olur. 2009’da ufak tefek değişiklikler olabilir” karşılığını verdi.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın lise müfredatını değiştirdiğine işaret eden Özcan, ÖSS’de soruların yeni müfredat doğrultusunda hazırlanacağını kaydetti. ÖSS’de yapılacak değişikliklerle ilgili çalışan komisyonda Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin de bulunduğunu belirten Özcan, komisyon çalışmalarını tamamladıktan sonra Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile de görüşeceğini ifade etti.
2009-ÖSS 14 HAZİRAN’DA
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Yarımağan ise 2009-ÖSS’nin 14 Haziran’da yapılmasının planlandığını, başvuruların da Şubat ayının ortalarında başlayacağını kaydetti. Lise müfredatındaki değişikliklerin 2009-ÖSS’de sorulara nasıl yansıyacağının sorulması üzerine Yarımağan, sınavda testlerin kapsamına ilişkin daha önce açıklama yaptıklarını anımsattı.
Yarımağan, şöyle konuştu: “Bizim ÖSYM olarak ana ilkemiz şu: Biz bu yıl soruları hazırlarken, bu yıl mezun olanları öncelikle dikkate alıyoruz. Bu adayların okudukları derslerle ilgili bilgileri Milli Eğitim Bakanlığından aldık. Bütün kitapları, programları aldık. Soruları buna göre hazırlıyoruz. Ama ufak tefek şeyler dışında çok köklü değişikler yok. Özetle, biz bu sene soruları hazırlarken şu anda son sınıfta olanların bu yıl, geçen yıl, 2 yıl önce, son 3 yılda okudukları derslere göre soruları hazırlıyoruz. Yani hep son sınıflara göre hazırlanır. Müfredatta değişiklik olursa örneğin 2 yıl önce mezun olan bir aday okumadığı bir dersten sorularla karşılaşabilir. Çünkü bu sene son sınıfta olanlar okumuşlardır onu. Yani ders düzeyinde olmasa bile konu düzeyinde değişiklikler olabilir.”
ESKİ ADAYLAR BİRAZ DEZAVANTAJLI “Bu durumda eski adaylar dezavantajlı durumdalar mı?” sorusuna Yarımağan, “Biraz dezavantajlı olabilirler” dedi. Psikoloji sorularına ilişkin eleştirilerde bulunulduğunu söyleyen Yarımağan, bu soruların “Sosyal-2” testine dahil edildiğini anımsattı. Yarımağan, şunları kaydetti: “Psikoloji ile ilgili sorun üniversitelerden kaynaklanıyor. Psikoloji bir sosyal bilimdir. Dolayısıyla sosyal bilimlerden gelen öğrencileri almaları lazım. Üniversiteler diyorlar ki (Türkçe-Matematik’ten gelen öğrenciler daha iyi öğrenci, onları alalım). Bu nedenle puan türünü eşit ağırlıklı yaptılar. Ama bu puan türü (Türkçe-Matematik) alanının puan türü olduğu için bu alandaki öğrenciler psikoloji okumadan geliyorlar. Hep eleştiriyorlar (Psikoloji bölümüne gelecek öğrencilere psikoloji sorusu sorulmuyor) diye. Sorulmuyor çünkü bu bölüme eşit ağırlıklı puanla almak istiyorlar, bu puan türü de Türkçe-Matematikçilerin puanı.”
Yarımağan, “Analitik Geometri”nin fen bilimleri alanında zorunlu ders haline getirildiğini, bu nedenle 2009-ÖSS’de bu dersten “Sayısal-2” alanında sorular yöneltileceğini söyledi.

_________________
avatar
o1o1
öğяєтмєη
öğяєтмєη

Kadın Mesaj Sayısı : 50
Yaş : 37
Nerden ? : 2000 Evler Anadolu Lisesi
Sınıfım ? : İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ
İtibar Gücü : 5
Puanlama : 39515
Kayıt tarihi : 16/11/08

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Gecen Yıl Kazanmayanlar ve Bu Yıl OSS

Mesaj tarafından o1o1 Bir Çarş. Ara. 03, 2008 8:11 pm

Sevgili öğrencilerim bunlar işinize yarayacak okursunuz inşallah Smile

_________________
avatar
o1o1
öğяєтмєη
öğяєтмєη

Kadın Mesaj Sayısı : 50
Yaş : 37
Nerden ? : 2000 Evler Anadolu Lisesi
Sınıfım ? : İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ
İtibar Gücü : 5
Puanlama : 39515
Kayıt tarihi : 16/11/08

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Gecen Yıl Kazanmayanlar ve Bu Yıl OSS

Mesaj tarafından MuSTaFa Bir Çarş. Ara. 03, 2008 9:13 pm

Siz istersiniz de okumaz mıyız Hocam (:
Sağolun...

_________________
--
Senin kadar güzel değil bu dünya !..
avatar
MuSTaFa
Emekli
Emekli

Erkek Mesaj Sayısı : 1301
Yaş : 27
Sınıfım ? : Karadeniz Teknik Ünv. - Reklamcılık
İtibar Gücü : 184
Puanlama : 105633
Kayıt tarihi : 01/10/06

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Gecen Yıl Kazanmayanlar ve Bu Yıl OSS

Mesaj tarafından o1o1 Bir Çarş. Şub. 25, 2009 9:41 pm

MuSTaFa demiş ki:Siz istersiniz de okumaz mıyız Hocam (:
Sağolun...

Rica ederim

_________________
avatar
o1o1
öğяєтмєη
öğяєтмєη

Kadın Mesaj Sayısı : 50
Yaş : 37
Nerden ? : 2000 Evler Anadolu Lisesi
Sınıfım ? : İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ
İtibar Gücü : 5
Puanlama : 39515
Kayıt tarihi : 16/11/08

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Gecen Yıl Kazanmayanlar ve Bu Yıl OSS

Mesaj tarafından Fehim Bir Perş. Nis. 02, 2009 5:14 pm

bu sene gittik gittik..
yoksa...işimiz zor walla..
avatar
Fehim
ѕıcαк üує
ѕıcαк üує

Erkek Mesaj Sayısı : 13
Yaş : 27
Nerden ? : ''ÇOK UZAKTA ÖYLE Bİ YER'',O yerlerde mutluluklar,Paylaşılmaya hazır ,Bir hayat var.
Sınıfım ? : 12/D
İtibar Gücü : 0
Puanlama : 43670
Kayıt tarihi : 02/12/06

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Gecen Yıl Kazanmayanlar ve Bu Yıl OSS

Mesaj tarafından crazy_türk Bir Perş. Nis. 02, 2009 7:49 pm

Gittik inşallh =)
avatar
crazy_türk
Cσ-α∂мιη
Cσ-α∂мιη

Erkek Mesaj Sayısı : 756
Yaş : 27
Nerden ? : ÜrGüP
Sınıfım ? : ..
İtibar Gücü : 31
Puanlama : 54051
Kayıt tarihi : 31/10/06

http://www.damsa.org/html/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz